Przy wyborze oleju silnikowego jakość jest ogromnie ważna. Płyn ten sprawuje bowiem pełny szereg funkcji, które wpływają na odpowiednią pracę jednostki napędowej. Dodatkowo niezwykle istotna jest terminowość przy wymianie. Odpowiada ona za żywotność pracujących składowych silnika oraz jego osprzętu, w którego skład wchodzi łańcuch rozrządu, a także turbosprężarka. Poza tym redukuje również tarcie pomiędzy tłokami a cylindrami, obniża opory, powoduje zmniejszenie zużycia paliwa, obniża poziom głośności pracy silnika, zmniejsza temperaturę pracy oraz zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia poprzez funkcjonalność filtra oleju. Oprócz kwestii doboru oleju musimy pamiętać o zachowaniu terminowości przy jego wymianie, co wpływa na sprawność oraz długość pracy silnika.
Podstawowe pytania przy doborze oleju
Aby rozstrzygnąć tą kwestię musimy odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytania w jaki sposób dopasować olej do konkretnego samochodu, dlaczego jakość oleju jest aż tak ważna, a także jaki olej zastosować do danego rodzaju silnika. W przypadku, gdy nie posiadamy takiej wiedzy lub nie jesteśmy do końca pewni jaki olej stosować powinniśmy udać się na wymianę oleju, gdzie kwestią doboru zajmą się fachowcy z dużym doświadczeniem. Mamy wtedy pewność, że wszystko przebiegnie pomyślnie.
Jaki jest skład oleju silnikowego?
Zawartość oleju z biegiem czasu zmieniała się wprowadzając przez producentów coraz to nowszych komponentów oraz ulepszaczy mających na celu zwiększenie wydajności oleju, który będzie mógł zapewnić jak najlepszą ochronę silnikowi. Praktycznie każdy olej składa się z oleju bazowego oraz wymieszanych z nim dodatków. Zazwyczaj zachowana jest w tym przypadku proporcja około 80% bazy do około 20% dodatków. Olej bazowy nawet bardzo dobrej jakości niestety nie jest w stanie wystarczająco osłaniać nasz silnik, przez to wprowadzane są dodatki. Wśród dodatków w mieszaninie oleju możemy wyróżnić: detergenty, dodatki smarnościowe, dodatki konserwujące oraz dodatki usprawniające.
Detergenty zmniejszają znacząco generowanie się zanieczyszczeń, natomiast dodatki smarnościowe mają kluczowe znaczenie dla tarcia granicznego. Do dodatków konserwujących zalicza się głównie przeciwutleniacze i antyspieniacze. Obydwa składniki mają na celu skrócenie starzenia się oleju. Ostatnią grupą są dodatki usprawniające, wśród których możemy wyróżnić modyfikatory lepkości. Za ich sprawą, poprawie ulega wartość wskaźnika lepkości, natomiast olej mineralny staje się olejem wielosezonowym.
Najnowocześniejszymi produktami wśród olejów są oleje syntetyczne, których baza olejowa jest w całości wynikiem syntezy chemicznej.
Jaki czynnik pozwala odróżnić od siebie dane oleje oraz jak odczytywać oznaczenia?
Oleje możemy w prosty sposób rozróżnić za pomocą oznaczeń, które rozgranicza się za pomocą klasyfikacji jakościowej oraz lepkości.
Przyglądając się lepkości, zapewne wielu użytkowników dróg miało do czynienia z przykładową nazwą „15W-40”. Jest to tak zwana. klasyfikacja lepkościowa SAE, sporządzona przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Samochodowych.
Pierwsze cyfry, widoczne przed literą „W” odpowiadają za oznaczenie płynności w niskiej temperaturze. W przypadku warunków panujących w naszym polskim klimacie musimy zwrócić uwagę na to, aby liczba ta była jak najmniejsza, ponieważ dzięki temu olej w niskich temperaturach nie będzie tracił swoich właściwości smarnych. Oleje posiadające symbole 0W, 5W oraz 10 W przyczyniają się do ułatwienia rozruchu jednostki napędowej oraz usprawnienia dopływu smaru, nawet gdy mamy kontakt z niskimi temperaturami.
Sytuacja odnosząca się do cyfr znajdujących się po myślniku idzie zupełnie w drugą stronę. W tym przypadku im wyższa jest cyfra, tym większa może być temperatura otoczenia, w jakiej dany olej musi być zastosowany. Oleje o symbolach 40, 50 i 60 pozwalają na idealne smarowanie silnika w wyższych temperaturach atmosferycznych.
Patrząc na specyfikację, możemy w stosunkowo łatwy sposób wywnioskować czy dany olej jest mineralny czy syntetyczny.
Jaki olej silnikowy wybrać, jeśli nie znamy specyfikacji oleju do naszego auta?
Jak wiemy większość kierowców w Polsce i na świecie kupuje samochody używane. Przez to często kupujący nie mają bezpośredniego dostępu do instrukcji samochodowej.
Na szczęście z pomocą przychodzą wyszukiwarki olejów, które możemy odnaleźć na stronach producentów nabytych przez nas aut. Aby wyszukać olej wystarczy podać proste informacje dotyczące samochodu takie jak: marka, model, rocznik, pojemność silnika oraz rodzaj paliwa. Po uzupełnieniu danych, ukaże się przed nami specyfikacja oleju.
Tags: