Choć sezon zimowy w pełni, to już niebawem każdy z nas kierowców zacznie zadawać sobie pytanie: czy zmieniać opony zimowe na letnie? I czy w ogóle można jeździć na oponach zimowych latem? Otóż odpowiedzi na pytania nie będą jednoznacznie odpowiadały tak, lub nie. Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, bowiem, o ile nie ma żadnych prawnych zakazów poruszania się na tzw. zimówkach w sezonie letnim, o tyle w kontekście bezpieczeństwa i komfortu jazdy, a także długiej żywotności opony nie jest to wskazane działanie.
Jazda na oponach zimowych latem — co mówi prawo?
Przepisy prawa drogowego w Polsce nie zabraniają jazdy na oponach zimowych w sezonie letnim, jednak jak już wspomnieliśmy dla własnego komfortu jazdy, czy też jej bezpieczeństwa warto zdecydować się na zmianę opon sezonowych z zimowych na letnie. Co ciekawe w naszym kraju nie ma również prawnej konieczności wymiany opon z zimowych na letnie, dlatego nie musimy się obawiać, że dostaniemy mandat opony zimowe w lecie.
Opony zimowe latem — czy to się sprawdza?
Opony zimowe, zwane również oponami śniegowymi mają szereg zalet, o których nie sposób nie wspomnieć. Mają bieżnik z szerokimi i głębokimi rowkami, a do ich produkcji wykorzystuje się specjalnie zaprojektowane mieszanki gumowe, które zachowują odpowiednią elastyczność, zapewniając doskonałą przyczepność do drogi, ale uwaga — tylko w niskich temperaturach.
W sezonie letnim, kiedy temperatura powietrza często przekracza ponad 30⁰ Celsjusza, a temperatura samej nawierzchni nierzadko osiąga wartość ok. 50⁰ Celsjusza. W takich warunkach niestety opona zimowa nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ właściwości gumy nie są przystosowane do tak wysokich temperatur. Przy wysokich temperaturach guma w oponie zimowej staje się bardzo miękka, co znacząco utrudnia proces prowadzenia pojazdu. Ponadto bieżnik opony zimowej w porównaniu do bieżnika opony letniej znacznie gorzej radzi sobie z odprowadzaniem wody deszczowej.
Powody, dla których warto zdecydować się na zmianę opon zimowych na letnie
Istnieją co najmniej 3 powody, dla których powinniśmy zdecydować się na zmianę opon z zimowych na letnie. Jakie konkretnie?
- Bezpieczeństwo jazdy
Opona zimowa w sezonie letnim nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo jazdy. W ich przypadku zdecydowanie wydłuża się droga hamowania, a w trakcie jazdy po wypełnionych wodą deszczową koleinach pomiędzy oponą a nawierzchnią drogi tworzy się tzw. poduszka wodna, która sprawia, że sterowność samochodu staje się praktycznie zerowa. Ogółem samochód poruszający się na oponach zimowych w lecie zapewnia znacznie słabszą stabilność jazdy, niż ten na oponach letnich.
- Komfort jazdy
Zmiana opon zimowych na letnie, czyli dostosowanych do wyższych temperatur szybko przynosi odczuwalną różnicę w kontekście komfortu jazdy. Opony letnie gwarantują bowiem lepszą przyczepność do drogi w temperaturze powyżej 30⁰ Celsjusza, dzięki czemu jazda samochodem będzie płynna i stabilna.
- Oszczędność paliwa
Nie każdy użytkownik samochodu wie, że opór toczenia opony zimowej jest znacznie większy, niż opony letniej. Wniosek z tego taki, że jazda na oponach zimowych latem będzie generowała znacznie wyższe zużycie paliwa oraz większą emisję spalin.
Ciekawą alternatywą dla sezonowej wymiany opon jest wybór opon całorocznych, które łączą w sobie właściwości opon zimowych oraz letnich. Takie rozwiązanie jest korzystne z tego względu, że nie trzeba pamiętać o sezonowych wizytach u wulkanizatora.
Wymiana opon z zimowych na letnie — czy wymaga ponownego ustawienia zbieżności?
Każdorazowa ingerencja w system zawieszenia samochodu, czy też wymiana opon sezonowych wiąże się z koniecznością sprawdzenia i ewentualnego poprawnego ustawienia zbieżności kół. Takie działanie nie jest próbą naciągnięcia przez wulkanizatorów na dodatkową usługę, ale przede wszystkim ma na celu poprawę komfortu jazdy, a także bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.
Również po samodzielnej zmianie opon pamiętajmy, aby udać się do odpowiedniego mechanika, w celu ustawienia zbieżności kół w samochodzie.