Posted by geometria.pl Badanie zbieżności

Jak często wymieniać opony w samochodzie?

Wiele czynników ma wpływ na bezpieczeństwo w samochodzie podczas jazdy. Jednak do tych najważniejszych można zaliczyć opony samochodowe. Liczy się nie tylko ich jakość i dostosowanie do warunków panujących na drodze, ale również żywotność opony. Co ile lat wymieniać opony? Czy na to pytanie istnieje jednoznaczna odpowiedź? Na co szczególnie zwrócić uwagę podczas przeglądu kompletu opon samochodowych? Zapraszamy do lektury i wprowadzenia w życie zmian, które zwiększą bezpieczeństwo na drodze. 

Co ile lat wymieniać opony?

Wymiana opon w samochodzie jest jedną z najważniejszych czynności, które można wykonać, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze. Bardzo często można spotkać się z opinią, że wymiana opon powinna odbywać się co najmniej raz na 4 lata. Jednak nie jest to do końca dobre rozwiązanie. Częstotliwość wymiany opon samochodowych podyktowana jest wieloma czynnikami, które mniej lub bardziej wpływają na konieczność zakupu nowego kompletu opon. 

Jednym z najważniejszych czynników jest przebieg. Im więcej przejechanych kilometrów na jednym komplecie opon, tym większe ryzyko ich uszkodzenia z racji zużycia. Każde opony samochodowe mają swoją maksymalną liczbę kilometrów, które mogą pokonać pozostając przy tym nadal w pełni bezpiecznymi i zdatnymi do użytku. Im tańszy komplet opon, tym tego żywotność i podatność na zniszczenia jest większa. 

[Sprawdź też:  Geometria kół 3D z wykorzystaniem urządzeń Hunter ]

Drugim ważnym czynnikiem są warunki, w jakich się zazwyczaj poruszamy. Począwszy od pory roku i dostosowania ogumienia do aktualnie panującej. Opony zimowe bardzo szybko niszczą się używane latem. Opony letnie są znów odporniejsze na jazdę w ciepłych warunkach. Do tego dochodzi też stan nawierzchni po jakiej się zazwyczaj poruszamy. Jeżdżąc wyłącznie gładkim asfaltem znacznie przedłużamy żywotność opon. Offroad oraz jazda po kamieniach na zwykłych oponach, może bardzo szybko doprowadzić do ich zniszczenia. 

Żywotność opon a wiek

Jak można wywnioskować z powyższego akapitu, żywotność opon jest czymś, czym powinniśmy się sugerować podczas odpowiedzi na pytanie co ile lat wymieniać opony w samochodzie.  Jednak od czego tak naprawdę zależy? Przede wszystkim od rodzaju pojazdu (stąd różne opony do różnego typu samochodów), warunków drogowych, stylu jazdy danego kierowcy (agresywne ruszanie i hamowanie z piskiem opon znacznie zmniejsza żywotność opon) oraz prawidłowej konserwacja opon. Przewidywana żywotność opon może być różna dla różnych modeli i marek, ale zazwyczaj wynosi od 40 000 do 80 000 kilometrów. Jeśli jednak kierowca jeździ w sposób szczególnie agresywny lub nieodpowiedzialny, żywotność opon może być znacznie krótsza. Żywotności nie należy mylić z wiekiem opon. Fakt, im starsza opona, tym zazwyczaj mniejsza żywotność i bliżej już do momentu wymiany kompletu opon samochodowych. Jednak jeśli dobrze konserwujemy opony i nasza jazda jest dostosowana do panujących warunków, nawet 4 letnie opony mogą być w dobrym stanie do jazdy. Chcąc mieć pewność posiadania dobrych opon, warto kontrolować wysokość bieżnika. Im mniejszy, tym szybciej powinniśmy podjąć decyzję o zmianie kompletu opon na nowy. 

Wymiana opon – co ile lat?

Jak widać odpowiedź na pytanie co ile lat wymieniać opony nie jest uzależniona od wielu czynników, jednak jeśli trzeba uśrednić odpowiedź, można przyjąć, że warto wymienić komplet opon na nowy co średnio 4 lata, przy normalnym użytkowaniu samochodu. Przy okazji wymiany warto udać się na przegląd geometrii kół. Pozwoli to na wyeliminowanie dodatkowych usterek i jeszcze bardziej zwiększy bezpieczeństwo naszej jazdy, przedłużając przy tym żywotność nowego kompletu opon samochodowych.

Tags:

About Author