Posted by geometria.pl Badanie zbieżności

Jak przygotować samochód przed sezonem letnim?

Wiosna i pierwsze cieplejsze dni zdecydowanie sprzyjają wyjazdom rodzinnym. Aby jednak podróż samochodem mogła przebiegać w miarę bezpieczny i komfortowy sposób, konieczne jest wcześniejsze przygotowanie pojazdu do drogi. Nie potrzeba tu zbytniej filozofii, ani godzin spędzonych na sprawdzeniu poszczególnych elementów.  Wystarczy regularny przegląd auta.  

W tym wpisie zebraliśmy kilka najważniejszych  czynności, jakie należałoby wykonać, aby pojazd nie zaskoczył nas w drodze usterką. Co warto wykonać? Zobaczmy!

Bezpieczna podróż na wakacje — o co zadbać?

Długa, mroźna zima, ciągle zalegające błoto pośniegowe oraz sól rozsypywana na drodze może negatywnie odbić się nie tylko na wyglądzie naszego pojazdu, ale także jego stanie technicznym. Dlatego po każdym sezonie zimowym  należy przeprowadzić dokładne oględziny swojego auta i sprawdzić, które elementy wymagałyby drobnych zabiegów. Jakie zatem czynności powinniśmy wykonać, by móc bezpiecznie udać się w  samochodową podróż na majówkę, lub urlop wakacyjny? Zacznijmy od podstawy, czyli określenia stanu technicznego naszego auta, a później przejdźmy do czynów. Na początek wymiana opon sezonowych

Wymiana opon z zimowych na letnie

Wymiana opon po zimie to jeden z kluczowych elementów prawidłowej eksploatacji samochodu. Oczywiście, o ile nie korzystamy z opon całorocznych. Jeśli jednak użytkujemy opony sezonowe, to wówczas wizyta u wulkanizatora, na której to konieczne jest również przeprowadzenie badania zbieżności kół.  Dzięki temu w trakcie podróży na urlop będziemy mogli korzystać z maksymalnych możliwości naszego ogumienia, a także zniwelować ryzyko wystąpienia uszkodzenia podwozia. Prawidłowa zbieżność kół w samochodzie z pewnością przyczyni się do zwiększonego komfortu jazdy, ale przede wszystkim jej bezpieczeństwa. 

W przypadku samodzielnej wymiany opon na już używane modele warto zwrócić uwagę na ich stan. Naszą uwagę powinny zwrócić wszelkie odkształcenia, nierówności. Należy również zmierzyć wysokość bieżnika i sprawdzić, czy jego powierzchnia ściera się równomiernie. Każde zauważone problemy powinny zostać skonsultowane z doświadczonym wulkanizatorem. 

Określenie stanu technicznego auta

Zalegające błoto pośniegowe, warstwy sypanej soli, czy w końcu wszystkim nam znany stan techniczny nawierzchni dróg (dziury) mogą w sposób znaczący przyczynić się do powstania różnego rodzaju uszkodzeniom w pojeździe. 

W związku z tym, gdy tylko pogoda na dworze znacznie się poprawi, warto zajrzeć pod maskę swojego samochodu, lub udać się w tym celu do odpowiedniego fachowca. W dzisiejszych czasach, gdy nasze samochody są już na tyle zaawansowane technologicznie, większość czynności związanych, chociażby z oceną stanu technicznego pojazdu nie jesteśmy w stanie wykonać sami. Starsze modele aut wymagają znów dokładniejszych i bardziej szczegółowych przeglądów technicznych, bowiem występuje znacznie większe ryzyko, że w trakcie podróży może dojść do awarii któregoś z elementów. 

Uzupełnienie płynów eksploatacyjnych i odgrzybianie klimatyzacji

Czynność, o której bardzo często zapominamy, a która jest niezwykle istotna w prawidłowym działaniu naszego pojazdu to uzupełnienie płynów eksploatacyjnych, a przede wszystkim oleju silnikowego, hamulcowego oraz płynu chłodniczego. Przed podróżą należy również pamiętać o zmianie płynu do spryskiwaczy na letni. Przy tej okazji warto również sprawdzić stan wycieraczek na szybie, które w kontakcie ze śniegiem i dużą wilgocią mogły nieco stracić swoje właściwości. 
Jak wiemy, lato w Polsce rządzi się swoimi prawami. O ile pogoda lubi nas zaskakiwać, o tyle musimy być przygotowani na wszelkie możliwie okoliczności, zarówno wysokie temperatury, jak i siarczyste deszcze. Niezależnie od panujących  warunków pogodowych warto przed sezonem letnim wykonać zabieg odgrzybiania klimatyzacji. W ten sposób unikniemy nie tylko wdychania nieprzyjemnych zapachów unoszących się w kabinie samochodowej, ale także niezdrowych dla naszego zdrowia grzybów i pleśni.

Tags:

About Author