Posted by geometria.pl Badanie zbieżności

Czym grozi nieprawidłowa geometria kół?

Prawidłowo ustawiona geometria kół w samochodzie jest jedną z kluczowych rzeczy zapewniających bezpieczeństwo i wydajność jazdy. Niestety większośc użytkowników samochodu nie jest świadoma czym dokładnie jest geometria kół i jakie mogą występować z nią problemy. Ignorowanie kwestii ustawienia geometrii kół jest bardzo dużym błędem, którego naprawa może sporo kosztować. Jakie mogą występować problemy z geometrią kół, czym jest pochylenie koła i kiedy należy udać się na ustawienie geometrii? Odpowiedź na te pytania znajdziesz się w poniższym artykule. 

Problemy z geometrią kół

Żeby móc przejść do omówienia problemów, jakie mogą występować z geometrią kół, zacznijmy od wyjaśnienia obszerniejszego i zarazem dającego lepszy pogląd zagadnienia, jakim jest geometria zawieszenia. Jest to zestaw indywidualnie dobranych parametrów, które precyzyjnie określają ustawienie każdego z kół samochodu względem siebie lub umownej osi symetrii podwozia. Podstawowe parametry, do jakich ustawia się koła w samochodzie można zaliczyć między innymi: 

  • zbieżność kół – ułożenie kół znajdujących się na jednej osi względem siebie, 
  • kąt pochylenia koła – kąt przypadający między podłożem a średnicą koła, 
  • kąt wyprzedzania osi sworznia zwrotniczy – nachylenie między osią sworznia zwrotnicy a średnicą koła, 
  • kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy – kąt między średnicą koła a sworzniem zwrotnicy. 

W momencie w którym któryś z tych kątów ulegnie zmianie, samochód traci stabilność prowadzenia. Jakie jeszcze problemy może spowodować źle ustawiona geometria kół? 

Złe ustawienie geometrii kół – problemy 

Do listy problemów, z jakimi musi zmierzyć się kierowca samochodu ze źle ustawioną geometrią możemy zaliczyć:

  • piszczenie opon;
  • zwiększony stopień eksploatacji opon – szybsze ścieranie się z powodu złego kąta nachylenia;
  • ściąganie samochodu – jadąc prostą drogą czujemy, że nasz samochód skręca w jedną ze stron. Przyczyną jest zaburzenie kąta pochylenia koła względem jezdni;
  • opóźnione rekacje – samochód z opóźnieniem reaguje na skręty kierownicy i zmienia jej położenie w momencie najechania na nierówności lub dziury; 
  • zwiększenie ryzyka wpadnięcia w poślizg – nieprawidłowa geometria kół zwiększa ryzyko znalezienia się pojazdu w nadsterowności lub podsterowności. 

Poprawne ustawienie geometrii kół

Właściwie ustawiona geometria kół jest kluczowa dla bezpieczeństwa jazdy i wydajności pojazdu. W celu uniknięcia wyżej opisanych problemów, należy regularnie przeprowadzać przeglądy techniczne samochodu i dbać o układ zawieszenia oraz opony. Jeśli występuje podejrzenie występowania problemów z geometrią kół, należy możliwie jak najszybciej skonsultować się z fachowcem z renomowanego warsztatu samochodowego, który dokona odpowiedniej regulacji kąta pochylenia koła i stosownej naprawy.
Jak można zauważyć, poprawnie ustawiona geometria kół to przede wszystkim większe bezpieczeństwo dla kierowcy i pasażerów oraz o lepszy stan ogólny pojazdu. Niepoprawne ustawienie geometrii pociąga za sobą szereg usterek.

Tags:

About Author