Posted by geometria.pl Badanie zbieżności

Wybite wahacze – jak rozpoznać i co zrobić, aby uniknąć katastrofy?

Wahacze to część układu zawieszenia w samochodzie. Uszkodzenie którejkolwiek z jego części może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla naszego auta, ale również zagrażać naszemu bezpieczeństwu i zdrowiu. Jazda z uszkodzoną tuleją wahacza może doprowadzić do wypadku. Jak rozpoznać wybite wahacze i co zrobić, aby temu zapobiec? Podpowiadamy w dalszej części artykułu.

Uszkodzona tuleja wahacza – objawy

Jeżdżąc po nierównych i dziurawych drogach, szczególnie ze szybszą prędkością narażamy wahacze na spore obciążenia. Dlatego tak ważne jest, aby w przypadku wykrycia jakichkolwiek niepokojących znaków, które mogą sugerować, że z naszym samochodem jest coś nie tak, niezwłocznie powinniśmy skierować się do najbliższego serwisu i jak najszybciej naprawić wahacze. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

  • stukanie – jak również rytmiczne uderzenie czy skrzypienie – szczególnie w momencie gwałtownego przyspieszania czy nagłego hamowania. Puszczenie głośniej muzyki nie rozwiąże naszego problemu, dlatego jeśli usłyszymy niepokojące dźwięki dobiegające z naszego auta, czym prędzej powinniśmy skierować nasze kroki do profesjonalnego serwisu.
  • problem z utrzymaniem wytyczonego kierunku jazdy – jeśli samochód, mimo poprawnej zbieżności kół nie utrzymuje prostego toru jazdy – powinno to wzbudzić naszą czujność
  • nierówno starty bieżnik – opony w naszym samochodzie również mogą świadczyć o nieprawidłowościach i urwanym sworzniu wahacza. Jeśli bieżnik na kołach nie zużywa się w miarę równomiernie – przyczyną może być właśnie problem z zawieszeniem
  • luz na kierownicy – jeśli podczas jazdy poczujemy wyraźnie pogorszenie jakości prowadzenia, to również może być znak, że wahacz w samochodzie jest do wymiany. Szczególnie powinno nas zaniepokoić sytuacje, w których koła reagują na ruchy kierownicy z opóźnieniem, opornie lub przy małych skrętach – nawet wcale.

Powody wybicia wahacza w samochodzie

Wiemy już jakie są objawy uszkodzenia sworznia wahacza. Co jednak może doprowadzić do wybicia wahaczy i jak temu zapobiec? Najczęstszą przyczyną jest uszkodzenie mechaniczne spowodowane nagłym najechaniem na głęboką dziurę, którego auto nie zdążyło odpowiednio zamortyzować. Innym powodem może być zwyczajny wiek i zużycie tego elementu zawieszenia. Dodatkowo na wahaczach może dojść do korozji, przez co sworzenie tracą na swojej wytrzymałości. Innym powodem, który może doprowadzić do urwania sworznia wahacza może być kolizja – jeśli byliśmy uczestnikami stłuczki nawet w sytuacji, gdy uszkodzenia dotyczą wyłącznie blachy nadkola, warto sprawdzić też prawidłowe działanie wahaczy.

Kiedy wahacze do wymiany?

Co prawda jazda z uszkodzoną tuleją wahacza w samochodzie nie jest zabroniona, to może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Zignorowanie pierwszych objawów uszkodzeń może doprowadzić do efektu domina. Zamiast wymiany samej tulei czy sworznia wahacza ignorowanie problemu może doprowadzić do kolejnych uszkodzeń, a w konsekwencji większych wydatków na naprawę. Lekceważenie pierwszych sygnałów może doprowadzić do naprawdę poważnych konsekwencji. Co może się stać w przypadku wybicia wahaczy lub poważnego uszkodzenia którejkolwiek z ich części? To zazwyczaj zdarza się podczas jazdy.

Jeśli będziemy mieli szczęście i wahacz zostanie uszkodzony podczas jazdy z małą prędkością, szkody w samochodzie będą duże, lecz najprawdopodobniej unikniemy prawdziwej tragedii. W takim przypadku koło zacznie poruszać się w losowym kierunku, a my utracimy kontrolę nad naszym pojazdem. Zerwanie lub wybicie wahacza w przypadku, kiedy nasz samochód pędzi ze znaczną prędkością, wiąże się ze zdecydowanie większymi konsekwencjami. Nagła utrata kontroli nad pojazdem czy złożenie się koła w sytuacji, kiedy nasz samochód jedzie z prędkością powyżej 60 km/h może wiązać się z poważnym wypadkiem. Uszkodzony może zostać nie tylko nasz samochód lub my, ale również osoby postronne czy kilka pojazdów, jeśli zdarzy się to na drodze szybkiego ruchu czy autostradzie.

Tags:

About Author